sessen.se

Utställningskalender 2010

Plats

Arrangör

Anm sen

Domare taxar

Kennelklubben INT/NAT

Grupp lördag

Grupp söndag

Januari

7

Göteborg

Västra KK

14/12

 

KK Int

Tor: 2,5,6,8,10

 

8

Göteborg

Västra KK

14/12

 

KK Int

Fre: 2,5,6,8,10

 

9

Göteborg

Västra KK

14/12

Korthår, långhår: Tuula Savolainen. Strävhår: Per Iversen

KK Int

Lör: 1,3,4,7,9

 

10

Göteborg

Västra KK

14/12

Korthår och långhår: Nina Karlsdotter Strävhår: Tuula Savolainen.

KK Int

Sön: 1,3,4,7,9

 

Februari

6

Slottsbron

Värmlands TK

15/1

Marita Krantz samtliga

   

6

Flen

Södermanlands TK

17/1

Paula Sunebring K+L, Charlotte Jacobsson S

   

14

Östersund

Jämtland/Härjed TK

26/1

Erica Pettersson, Finland, samtliga

   

Mars

13

Amsberg/Borlänge

Dalarnas TK

21/2

Siv Bengtsson, samtliga

   

14

Köping

Västmanlands TK

26/2

Bertil Lundgren, samtliga
Vid många anmälningar tillkallas en till domare

   

20-21

Malmö

Sydskånska KK

15/2

Britt-Marie Dornell, samtliga taxar

KK Int

2,4,5,9,10

1,3,6,7,8

20

Stockholms området/Ekerö

Östsvenska TK

26/2

Dimitris Antonopoulos K+L, Kjell Lindström S

   

28

Moheda 

Kronobergs TK

26/2

Siv Bengtsson Strävhår hanar + samtl KN. Marita Krantz Strävhår tikar + samtl LN

   

April

3-4

Kista/Stockholm

Stockholm KK

 

Laurent Heinesche, Luxemburg

KK Int

1,7,8,9

2,3,4,5,6,10

17

Falkenberg

Hallands TK

 25/3

Eva Jönsson, samtliga

   

18

Uddevalla

Bohuslän-Dals TK

29/3

Charlotte Jacobsson, samtliga

   

24-25

Rocklunda/Västerås

Wästmanlands KK

29/3

Kenneth Edh, samtliga

KK Nat

3,4,8,9

1,2,5,6,7,10

Maj

8

Visby

Gotlands TK

11/4

Kenneth Edh, samtliga

   

8-9

Larv/Skara

Skaraborgs KK

 

 

KK Nat

2,3,4,5,6

1,7,8,9,10

9

Uppsala

Upplands TK

12/4

Elisabeth Rhodin K+L+valpar
Pia Lundberg S

   

13

Lygnevi/Sätila

Västsvenska TK

19/4

Ove Germundsson,  samtl valpar + kort o långh.
Ulf Wall Samtl strävh normal + samtl strävh dvärg o kanin

   

15

Aspa

Södermanlands TK

25/4

Gertrud Hagström K+L
Bo Wallin S

   

15

Gräsdalen

Värmlands TK

23/4

Lars Hjelmtvedt, samtliga

   

15-16

Piteå

Södra Norrbottens KK

   

KK Nat

2,3,4,5,6,10

1,7,8,9

22

Kjugekull

Skåne/Blekinge TK

23/4

Nils Molin, samtliga

   

22

Ånnaboda/Örebro 

Örebro TK

23/4

Carina Olsson, samtliga

   

22-23

Hässleholm

Nordskånska KK

   

KK Nat

1,2,3,5,10

4,6,7,8,9

22-23

Sundsvall

Västernorrlands KK

 

Hans Almgren, taxar

KK Int

4,6,7,8,9

1,2,3,5,10

23

Östersund,Travbanan

Jämtland/Härjed TK

22/4

Martin Johansson, samtliga

   

23

Borlänge/Folkets Park

Dalarnas TK

25/4

Eva Jönsson K+L, Ingrid Andersson S

   

29

Älandsbro

Norra TK

3/5

Nina Karlsdotter, samtliga

   

29-30

Österbybruk

Uppsala Läns KK

   

KK Int

1,3,4,5,6,8

2,7,9,10

30

Nybro

Smålands TK

       

Juni

5-6

Vänersborg

Norra Älvsborgs KK

   

KK Nat

1,2,4,5,6,7

3,8,9,10

5-6

Himmelstalund/ Norrköping

Östergötlands KK

   

KK Int

3,8,9,10

1,2,4,5,6,7

5

Linköping

Östergötlands TK

7/5

Marita Krantz, samtliga

   

6

Alfta, Forsaparken 

Gävleborgs TK

       

12

Vännäs

Övre Norrlands TK

16/5

Elisabeth Rhodin, samtliga

   

12-13

Vännäs

Västerbottens KK

   

KK Nat

1,3,7,9,10

2,4,5,6,8

12-13

Avesta

Dalarnas KK

 

Hans Almgren, samtliga

KK Int SV-10

2,4,5,6,8

1,3,7,9,10

13

Skara

Skaraborgs TK

       

19

Elmia Jönköping

Blekinge KK/Småland-Öland KK

 

Ann Carlström, samtliga

KK Int

Lör. samtliga grupper

 

20

Elmia Jönköping

Blekinge KK/Småland-Öland KK

 

Cindy Pettersson, samtliga

KK Int

Sönd. samtliga grupper

 

21

Elmia Jönköping

Blekinge KK/Småland-Öland KK

 

Claudio de Giuliani, samtliga

KK Int

Månd. Samtliga grupper

 

24-27

World Dog Show 2010

FCI World Dog Show 2010, WW-10 

   

KK Int

Taxar 27:e

 

Juli

3-4

Borås

Södra Älvsborgs KK

   

KK Nat

1,3,4,5,6,7

2,8,9,10

9

Tvååker

Hallands KK

   

KK Int

Fred: samtl. grupper

 

10

Tvååker

Hallands KK

   

KK Nat

Lörd: samtl. grupper

 

10-11

Gällivare

Norra Norrbottens KK

   

KK Int

2,4,7,8,9

1,3,5,6,10

17-18

Alfta Forspark

Hälsinglands KK

   

KK Nat

2,3,5,6,10

1,4,7,8,9

17-18

Piteå

Södra Norrbottens KK

   

KK Int

1,4,7,8,9

2,3,5,6,10

24-25

Köping

Wästmanlands KK

   

KK Int

1,2,5,6,7,10

3,4,8,9

31

Ransäter

Värmlands KK

   

KK Int

2,4,5,6,8

 

Augusti

1

Ransäter

Värmlands KK

   

KK Int

 

1,3,7,9,10

7

Östersund/Frösön

Jämtland/Härjed TK

20/7

Carina Olsson, samtliga

   

7

Sala

Västmanlands TK

       

7-8

Svenstavik/Östersund

Jämtland/Härjedalens KK

   

KK Int

1,5,6,9

2,3,4,7,8,10

8

Gävle

Gävleborgs TK

       

14

Skillingaryd

Smålands TK

 

Nils Molin, samtliga

   

14-15

Askersund

Örebro Läns KK

   

KK Int

2,5,6,8,10

1,3,4,7,9

21

Vårgårda/Tångahed

Västsvenska TK

29/7

Karl-Erik Johansson, samtliga

   

22

Vårgårda/Tångahed

Västsvenska TK

 

INSTÄLLD

   

21-22

Rosvalla/Nyköping

Södermanlands KK

   

KK Int

1,3,7,9,10

2,4,5,6,8

21-22

Himmelstalund/Norrköping

Östergötlands KK

   

KK Nat

2,4,5,6,8

1,3,7,9,10

28

Ulriksdals slottspark

Östsvenska TK

30/7

Mrs Joan PattonK+L, Ms Lesley Patton S

   

29

Laxsjön

Bohuslän-Dals TK

9/8

Anette Edlander K+L. Carina Olsson S

   

28

Visby

Gotlands KK

   

KK Nat

Samtliga

 

29

Visby

Gotlands KK

 

 

KK Int

 

Samtliga

September

4

Hässleholm

Skåne/Blekinge TK

13/8

Camilla Hübbe K+L,
Strävhår, Lise Lotte Schulz

     

4

Borgvik

Värmlands TK

13/8

Mats Jonsson, samtliga

     

4

Söderköping

Östergötlands TK

6/8

Agneta Pamp, samtliga

     

4-5

Sandviken/Högbo

Gästriklands KK

   

KK Int

1,3,4,7,9

2,5,6,8,10

12

Skara/Fornbyn

Skaraborgs TK

       

18

Biby 

Södermanlands TK

29/8

Martin Johansson K+L,
Nina Karlsdotter S

   

11-12

Sofiero/Helsingborg

Sydskånska KK

   

KK Int

2,3,7,9

1,4,5,6,8,10

26

Uppsala

Upplands TK

30/8

Eva Jönsson Kort o Långh.
+ valpar, Hans Almgren Strävh.

   

Oktober

9-10

Gärdeshov Sundsvall

Västernorrlands KK

   

KK Int

1,2,4,5,6,10

3,7,8,9

9

Tvååker

Hallands TK

16/9

Carina Olsson K+L, Lars Widèn S. 

   

10

Bergeforsens Folkets Park, Timrå

Norra TK

13/9

Per H Nymark, Norge, samtliga

   

November

5-7

Växjö

Småland-Ölands KK

   

KK Int

Fred: 9,10
Lörd: 1,3,8
Sönd: 2,4,5,6,7

 

20

Arthallen/Visby

Gotlands TK

24/10

Nina Karlsdotter, samtliga

   

December

18-19

Stockholms Mässan

SKK/CS
HUND2009

 

 

KK Int

2,4,6,7,8,10

1,3,5,9

 

 

Utländska utställningar 2010

Utställning

Plats

Datum

Domare

Herning, Danmark

24-27 juni
(Taxar 27/6)

Celje, Slovenien

30 sept - 3 okt